12.09.2016г.
“Бюджетът ни „казва” какво не можем да си позволим, но не ни предпазва от това да си го купим.”
Уилям Фийдър
Има един факт за парите, с който повечето хора са винаги съгласни – „те никога не са достатъчни”. Плащането на сметките може да бъде стресиращо, а липсата на финансови ресурси обикновено влошава взаимоотношенията в семейството.
Съставянето на семеен бюджет е решението, което помага на семейната единица предварително да планира своите разходи и по-лесно да посреща месечните си задължения.
Семейният бюджет е основен финансов инструмент, който се използва за управление на личните финанси и за спестяване на средства. Той се съставя за определен времеви период (седмица, месец, година) и може да бъде опростен или подробен, в зависимост от нуждите на семейството.
Оперативният семеен бюджет представлява план как трябва да се усвои прихода на семейството, така че адекватно да се обслужат нуждите му, без това да налага заеми или дефицити. Той нагледно показва от къде идват парите на семейството и къде точно отиват.
Обикновено бюджетът съдържа две основни части – приходна и разходна. Частта с прихода включва нетния доход на семейството, заедно с всички допълнителни приходи. Разходната част включва разходи за домакинството, данъци, храна, транспорт, забавление, облекло, грижа за детето и всички други разходи.
Бюджетът се подготвя от родителите и е тяхно основно задължение. Въпреки това, всеки член на семейството трябва да знае как се разходват средствата в него и да се съобразява с параметрите му. Чрез бюджета членовете на семейството се учат как да харчат разумно и как да спестяват средства. Освен това, той им помага да използват по-добре ресурсите си – време, енергия и разходи за комунални услуги.
При съставянето на бюджет е много важно да се има предвид големината на семейството, неговия приход, нуждите на семейството и средата, в която то живее. За да работи бюджетът, приходът трябва да бъде адекватен на основните нужди на семейната единица и да бъде постоянен.
Предимства на семейния бюджет:
Семейният бюджет има и своите недостатъци, с които трябва да се внимава: